Medvědi na cestách – cestovatelský web

Mongolsko 2015 – O cestě

Dvacet tisíc kilometrů, tři měsíce, devět zemí, jedno auto, dvě osoby a jeden pes. Pro někoho tak trochu šílená výprava, pro nás splněný sen poznat krásy střední Asie na vlastní kůži!

Pro poslední informace z naší cesty směřujte do sekce zápisky z cesty!

Jaký je náš plán? 
V polovině srpna 2015 vyrazit naší upravenou Toyotou Hilux přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do Ruska, to přejet pokud možno co nejrychleji a za Bajkalem „spadnout“ na jih do Mongolska. Zde bychom chtěli otočit směr naší jízdy a začít se pomalu vracet na západ. V samotném Mongolsku bychom rádi strávili tři týdny, poté nás čeká návrat do Ruska, konkrétně do pohoří Altaj, kdy bychom chtěli podniknout první větší pěší trek. Po Altaji bychom se rádi přesunuli přes Kazachstán na jih do Kyrgyzstánu a tuto krásnou zemi poznali co nejvíce nejen ze sedačky auta, ale i s batohem na zádech. No a protože nám už moc času zbývat nebude, tak se po Kyrgyzstánu již vydáme k domovu, kam bychom přes Kazachstán, Rusko a Ukrajinu měli dorazit v polovině listopadu. A protože mapa vydá za tisíc slov, přikládám náš předběžný plán zobrazený na Google Earth:

 

A jak se to vlastně všechno seběhlo?
O tom, proč a jak cestujeme píšeme v sekci „o nás“, ale proč jsme se vlastně rozhodli pro tak dlouhou cestu? Jeden večer na jaře roku 2014 jsem se díval na naši novou Toyotu Hilux, která byla primárně zakoupena jako pracovní přibližovadlo a zamyslel jsem se. Vždyť jakým jiným autem by člověk měl vyrazit toulat se po světě? A to rovnou se čtyřnohým kamarádem? Protože nám osud (a přátelé v našich zaměstnáních, kterým tímto děkujeme) přál, dostali jsme tu možnost vyrazit za dobrodružstvím nečekaně brzy a to dokonce na tři měsíce. Z vlastní zkušenosti mého stejně dlouhého putování po Ruské federaci v roce 2009 vím, že to „pravé cestování“ začíná až tehdy, když je návrat domů opravdu v nedohlednu a vy myslíte pouze na to, co za zážitky vás čeká následující den, týden, měsíc. A domov je tak daleko, že všechny starosti můžete tentokráte doopravdy hodit za hlavu, aniž by se toto rčení stalo pouhou ohranou frází pro vaše utěšení. Nastala ale otázka, kam vyrazit? Do Afriky se nám prozatím nechce, důvodů je mnoho. Na cestování po Evropě máme dost času, zbývá tedy Asie. A ta „střední“ se pro svoje přírodní krásy, vlídné obyvatele a nejlepší dostupnost ukázala jako ideální varianta!
Martin